Hovorí sa mu aj jedlo chudobných. Chráni pečeň, predlžuje život a tiež rozvíja svaly!
„Puliszka“- kaša z kukuričnej múky je typicky rumunské jedlo, ale teraz aj iné časti sveta začínajú objavovať čaro tohto veľmi zdravého jedla.
Potraviny z mala múky podľa odborníkov udržujú fungovanie žalúdka v poriadku a pôsobia omladzujúco.
Podľa posledných prieskumov je životnosť ľudí pravidelne konzumujúcich puliszku výrazne dlhšia.
Chráni zdravie žalúdka a pečene
Kukuričné zrná používané ako surovina pre puliszku obsahujú kyselinu aracovú a palmitovú, ktoré sú veľmi dôležité pre zdravú funkciu žalúdka.
Ľahko sa vstrebávajú v črevnom trakte a odtiaľ prechádzajú do krvného obehu, čím sa zbavujú toxických látok.
Kyseliny v puliszke dokážu neutralizovať 57 druhov toxínov. Puliszka má silný detoxikačný účinok, napomáha činnosti pečene a znižuje riziko vzniku ochorení pečene. Jedzte puliszku namiesto chleba, pretože má upokojujúci účinok na žalúdok a znižuje kyslosť.
Predlžuje život
Podľa výskumov sa zistilo, že každodenná konzumácia puliszky môže znížiť nervové poruchy spôsobené poruchami štítnej žľazy až o 60%.
Upravuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi , preto sa jej konzumácia vrelo odporúča aj diabetikom . Puliszka tiež znižuje riziko aterosklerózy a srdcového infarktu.
Buduje svalstvo
Podľa kolumbijského výskumu zohrávajú kyseliny nachádzajúce sa v kukurici dôležitú úlohu aj pri posilňovaní svalových vlákien.
Ekvádorské deti sa môžu pochváliť najlepšími športovými výkonmi na svete a v ich jedálničku pravidelne nechýba puliszka.
Jedlá z kukuričnej múky zmierňujú menštruačné problémy, ale odporúčajú sa aj pri obličkových kameňoch a hepatitíde.
Na základe výskumu sa zistilo, že puliszka zvyšuje aktivitu vaječníkov u žien nad 65 rokov o 9%.
Spôsob prípravy je jednoduchý: kukuričná múka sa uvarí v osolenej vode alebo mlieku. Podľa množstva vody alebo mlieka bude puding tvrdý, polotvrdý alebo riedky.
Bude Vás tiež zaujímať: