Kamarátka mi poradila ako bojovať s holubmi na balkóne či parapete: Vyskúšala som a pomohlo to!

Zbaviť sa holubov nie je jednoduché. Keď sa niekde zabývajú, dobrovoľne sa obľúbeného miesta nevzdajú. Máme pre vás pár tipov ako s nimi bojovať a zbaviť sa ich! Nikomu sa predsa nechce čistiť neporiadok z balkónu, rímsy, parapetu, či lodžie…

Reklamy

Najlepšou ochranou je určite prevencia. Prípravky proti holubom.

Ak premýšľate, čo proti holubom na balkóne alebo na parapete alebo ako im zamedziť prístup na vašu pôdu, na výber máte hneď z niekoľkých možností. Niektoré sú účinnejšie, iné menej. Populárne sú napríklad elektronické plašiče, gélové lepové odpudzovače, pachové odpudzovače, siluety veľkých vtákov alebo ich plastové modely, lankové systémy, ochranné siete, hroty a bodáky.

Toto sú výhody a nevýhody:

Gélové odpudzovače

Fungujú tak, že sa nanesú na miesta, kde vtáky radi sedávajú. Predávajú sa v plastových tubách rovnako ako rôzne tmely a lepidlá.

Výhody: Jednoduchá a rýchla aplikácia, nenápadnosť, pomerne veľká spoľahlivosť.

Nevýhody: Na gél sa čoskoro prilepí vrstva prachu, peria a rôzneho neporiadku, je preto nutné vrstvu pomerne často obnovovať. Navyše sa relatívne zle odstraňuje. Na ich aplikáciu treba mať pištoľ, ktorá sa používa aj na aplikáciu rôznych tmelov a lepidiel.

Pachové odpudzovače

Takzvané repelenty proti holubom sú ďalším z pomerne jednoduchých spôsobov, ako vtákom zabrániť v dlhšom pobyte na balkóne či parapete. Votrelcov odpudzujú nepríjemným zápachom.

Výhody: Jednoduchá a rýchla aplikácia, nenápadnosť.

Nevýhody: Nižšia účinnosť, relatívne krátka doba účinnosti, pomerne rýchlo vyprchajú, obnoviť ich musíte aj po daždi.

Elektronický plašič

Vydávajú zvuky, ktoré sú holubom nepríjemné. Radšej sa tak presunú na miesta, kde budú mať pokoj.

Výhody: Jednoduché použitie, u solárne dobíjaných modelov navyše nemusíte riešiť napájanie.

Nevýhody: Vo veľkých mestách sa môže stať, že vtáky budú na okolitý hluk natoľko zvyknutí, že im nebude vadiť. Piskot akustického prístroja môže byť nepríjemný nielen vám, ale aj susedom.

Ochranné siete

Výhody: Vysoká účinnosť, rýchla montáž a dlhá životnosť.

Nevýhody: Vzhľad siete, ktorý pôsobí pre rad ľudí rušivo a zabraňuje možnosti vykloniť sa.

Lankové systémy

Tie sa používajú tam, kde z nejakého dôvodu nie je možné použitie sietí. Hodia sa na parapety, rímsy, atiky…

Výhody: Systém je lacnejší ako zasieťovanie, pomerne ľahko a rýchlo sa inštaluje, vzhľadom k nerezovému prevedeniu sa ľahko udržuje, lanká sú nenápadné.

Nevýhody: Nutnosť osloviť kvôli inštalácii profesionálnu firmu.

Hroty a bodáky

Rovnako ako lankové systémy fungujú ako mechanická zábrana, ktorá nedovoľuje holubom pristáť a postaviť sa na ošetrenú plochu. Používajú sa predovšetkým na rímsy a parapety.

Výhody: Spoľahlivosť a vysoká funkčnosť, jednoduchá zábrana, ktorá dlho vydrží funkčná bez potreby ju akokoľvek obnovovať.

Nevýhody: Nie sú príliš pekné na pohľad, ťažko sa inštalujú. Pokiaľ sú hroty umiestnené ďaleko od seba, holuby si sadajú medzi ne. Na široké rímsy je potom potrebné umiestniť ich v niekoľkých radoch.

Reklamy