Kamarátka mi poradila, že mám ako hnojivo použiť škrupiny z vajíčka: Odvtedy mi moje kvetinové záhony každý závidí!

Väčšina pestovateľov a vášnivých záhradkárov dáva prednosť prírodnej ceste. Ak nechcú pri pestovaní používať chemické prípravky, musia sa spoľahnúť na prírodné suroviny. Ideálna je napríklad obyčajná škrupina vajíčka.

Reklamy

Keď ich po varení nebudete vyhadzovať, získate skvelý základ pre vaše vlastnoručne pripravené účinné ale prírodné hnojivo.

Prečítajte si, ako pri jeho príprave postupovať.

Zrejme nikoho neprekvapí, že sú vaječné škrupiny veľmi bohaté na vápnik, draslík a horčík. Preto sú v súvislosti s pestovaním rastlín doporučované primiešavať do kompostu alebo substrátu jednotlivých rastlín. Lepším spôsobom je ale recept, ktorý pomáha minerálom k lepšiemu uvoľneniu než pri použití samotnej škrupiny.

Múka z vaječných škrupín

Škrupiny môžeme účinne využiť ich rozdrvením. Škrupiny musia byť vopred pripravené a teda čisté a sušené v tieni, aby nedošlo k zníženiu obsiahnutého dusíka. Takto pripravené škrupiny rozomeľte pomocou mixéra na jemnú hmotu pripomínajúce múku. Pripravenú zmes uchovávajte v sklenenej nádobe a používajte k prihnojeniu podľa potreby.

Hnojivo sa hodí k použitiu na záhonov, zeleninových záhrad, stromov aj okrasných rastlín.

Pred použitím prášok vždy rozmiešajte vo vode. Na celý hrniec hnojiva bude stačiť množstvo jednej čajovej lyžičky. Ideálne je neprekročiť 50 gramov prášku vaječných škrupín na každý lineárny meter pôdy.

Reklamy