Toto je 14 príznakov ochorenia obličiek, ktoré mnohí ešte stále ignorujú: Nie vždy ich dokážeme rozpoznať!

K rozvoju ochorenia obličiek môže prispieť veľa rôznych faktorov, ale mnoho ľudí si neuvedomuje, že táto choroba môže byť dokonca tichým zabijakom.

Reklamy

Nemusí to súvisieť s vážnejšími príznakmi, kým nebude stav pacienta kritický.

Preto je veľmi dôležité včas rozpoznať príznaky, ktoré môžu naznačovať ochorenie obličiek!

Týmto spôsobom môžete získať včas lekárske ošetrenie, ktoré potrebujete.

Tu uvádzame 14 najbežnejších príznakov ochorenia obličiek:

1. ZMENA URINÁRNYCH ZVYKOV

Úplne prvým znakom ochorenia obličiek je zmena návykov pri močení (frekvencia, množstvo).

Môže to byť:

 • Znížené alebo zvýšené množstvo moču
 • Farba moču je tmavšia ako zvyčajne
 • Napriek naliehavosti močiť, neschopnosť vyprázdniť sa
 • Zmeny vo frekvencii stimulov močenia, najmä v noci. Časté močenie v noci je jedným z najbežnejších a prvých príznakov chronického ochorenia obličiek a nemalo by sa ignorovať, aj keď je to iba nevinný príznak.
Ďalšie príznaky ochorenia obličiek sa zvyčajne vyskytujú v neskorej fáze ochorenia, keď je funkcia obličiek iba asi 20%!

2. ŤAŽKÉ ALEBO BOLESTNÉ MOČOVÉ PORUCHY

 • Pri vyprázdňovaní môžete cítiť ťažkosť, bolesť alebo tlak. To všetko môže naznačovať infekciu močových ciest, ktorej ďalšie príznaky zahŕňajú bolestivé pocity pálenia pri močení. Keď sa zápal rozšíri do obličiek, môžu sa u vás vyskytnúť aj horúčky a bolesti chrbta.

3. KRV v moči

 • Tento príznak ochorenia obličiek je jasným znamením, že niečo nie je v poriadku! Kedykoľvek sa u vás objaví krvavý moč, okamžite kontaktujte svojho lekára.

4. Spenený moč

 • Počas tohto príznaku sa v moči po vyprázdnení objaví pena. Môže za to bielkovina vytekajúca z tela a vylučovaná močom, ktorá tiež naznačuje ochorenie obličiek.

5. Opuch, edém

 • Aj keď je to pomerne častý príznak, súvisí to s funkciou obličiek. Je to preto, že obličky sú zodpovedné za odstraňovanie toxínov a vody z tela navyše, ale keď obličky nemôžu robiť svoju prácu správne, hromadí sa v tele tekutina. Najčastejšími príznakmi sú opuchy nôh a členkov, nadúvanie tváre a zvieranie v rukách. Táto skupina príznakov sa nazýva edém.

6. EXTRÉMNA ÚNAVA, ANÉMIA, VŠEOBECNÁ ÚNAVA
 • Hormón produkovaný obličkami nazývaný erytropoetín pomáha červeným krvinkám prenášať kyslík. Keď sa stav obličiek zhoršuje, znižuje sa aj produkcia tohto hormónu, čo vedie k zníženiu počtu červených krviniek v tele a anémii. Všeobecná slabosť a extrémna únava sú všetko príznaky.

7. KONCENTRÁCIA

 • Anémia spojená s ochorením obličiek tiež negatívne ovplyvňuje prívod kyslíka do mozgu, čo môže spôsobiť ťažkosti s koncentráciou a závraty.

8. TRVALÉ MRAZENIE

Ďalším častým príznakom anémie spôsobenej ochorením obličiek je neustály pocit zimy, dokonca aj v teplom prostredí! Infekcia obličiek nazývaná pyelonefritída môže tiež spôsobiť horúčku so zimnicou, ale tento príznak môže byť spôsobený aj nadmerným vyčerpaním.

9. Kožná vyrážka, svrbenie

Tieto príznaky sú často zamieňané s určitou formou alergie, ale vyrážky môžu tiež naznačovať ochorenie obličiek. Je to preto, že toxíny sa hromadia v krvi v dôsledku dysfunkcie obličiek, čo môže spôsobiť silné svrbenie a vyrážky.

Samozrejme, môžu existovať aj iné príčiny týchto príznakov, ale stojí za to venovať pozornosť aj tejto možnosti.

10. AMONIAKOVÝ DYCH,  „KOVOVÉ“ ÚSTA

 • Ďalším veľmi charakteristickým príznakom ochorenia obličiek, ktorý sa často prehliada, je zápach z úst.
 • V dôsledku ochorenia obličiek sa zvyšuje hladina močoviny v krvi (urémia), ktorá sa v slinách objavuje ako amoniak. Príznak sa často vyskytuje s kovovou chuťou v ústach (dysgeúzia).

11. Zvracanie

 • Toxíny, ktoré sa hromadia v krvi v dôsledku ochorenia obličiek, môžu tiež spôsobiť nevoľnosť a zvracanie.

12. Chuť do jedla

 • Niektorí ľudia trpia anorexiou v dôsledku toxínov hromadiacich sa v tele. Ak je anorexia spojená s niektorým z vyššie uvedených príznakov, je potrebné vyšetrenie na ochorenie obličiek!

13. DYCH

V prípade závažného ochorenia obličiek sa tekutina hromadiaca sa v tele môže objaviť aj v pľúcach, čo môže spôsobiť dýchavičnosť a ťažkosti s dýchaním.

Pomôcť tomu môže aj skutočnosť, že telo dostáva menej kyslíka v dôsledku anémie spôsobenej ochorením obličiek, ktoré spôsobuje dýchavičnosť.

14. BOLESŤ

Je častým príznakom ochorenia obličiek, ale nie všetci pacienti ju pociťujú. Bolesť je zvyčajne vysoko konvulzívnej povahy, vyžarujúca z dolnej časti chrbta do slabín.

Tento typ bolesti môže byť príznakom niekoľkých chorôb, napríklad:

 • obličkové kamene alebo kamene v močovej trubici
 • Polycystické ochorenie obličiek – dedičné ochorenie, pri ktorom sa v obličkách vyvíja množstvo cyst plných tekutín
 • intersticiálna cystitída (syndróm bolestivého močového mechúra) – bolestivý zápal steny močového mechúra.

Zdieľajte tento článok nech to vidia aj ostatní.

Nezabudnite dať LIKE na Našu stránku pre nové články na každý deň.

zdroj: www.tudasfaja.com/a-vesebetegseg-14-tunete-amit-olykor-lehetetlen-felismerni

 

Reklamy