Pestrec mariánsky pomáha proti alkoholickým aj vírusovým ochoreniam pečene, ale je účinný aj pri otravách hubami.
Tento rok sa stal Pestrec mariánsky (Silybum marianum) najdôležitejšou bylinou pri problémoch s pečeňou.
Pestrec mariánsky, ktorý pochádza z oblasti stredomoria, je teplomilná rastlina, ktorá sa cíti dobre v slnečných a suchých oblastiach a nájdete ju takmer v každej časti sveta.
Dorastá až 2 – 3 metre, kvety má fialové, listy biele mramorované a stonka je pokrytá pichľavými šupinami (tŕnie).
Najdôležitejšou účinnou látkou Pestreca mariánskeho je zmes antioxidačných zlúčenín extrahovaných zo zrelých semien, všeobecne známa ako silymarín .
- Silymarín sa skladá z niekoľkých flavonoidov (napr. Silibinín, silidianín, silicristín), ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri odstraňovaní toxínov a podpore regenerácie pečene.
- Silymarín má navyše protizápalový účinok (preto sa odporúča napríklad pri liečbe pacientov so zápalom pečene alebo hepatitídou) a tiež inhibuje odumieranie pečeňových buniek.
Kedy ho použijeme:
- Niekoľko štúdií preukázalo, že zlúčeniny z Pestreca mariánskeho vylučujú toxíny z tela (napríklad alkohol), zmierňujú zápal a podporujú tvorbu nových pečeňových buniek.
- V pokusoch na zvieratách sa ukázalo, že bylina zlepšuje funkciu pečene, čo je užitočné pri liečbe chorôb pečene vyvolaných alkoholom, ako je napríklad cirhóza.
- Pestrec mariánsky sa široko používa na liečbu vírusovej hepatitídy (najmä hepatitídy C), aj keď vedecké dôkazy nie sú vždy jasné.
- Malá vzorová štúdia naopak zaznamenala jasný pozitívny účinok: u pacientov s hepatitídou C došlo v dôsledku liečby k výraznému zníženiu vírusovej záťaže a takmer polovica účastníkov mala vďaka tomu sotva zistiteľnú hladinu vírusu po skončení dvojtýždňovej liečby.
- Existujú aj štúdie, ktoré potvrdzujú protirakovinový účinok silymarínu, je však potrebný ďalší výskum, ktorý to podporí.
- Pestrec mariánsky môže pomôcť aj pri otravách hubami.
V akej forme je k dispozícii?
Väčšina komerčných produktov sa vyrába z jeho semien, hoci nadzemný listový výhonok je možné použiť aj v sušenej forme. Tinktúra (kvapky, olej) je dostupná hlavne v lekárňach alebo v bylinných obchodoch, ale je dostupná aj vo forme kapsúl na ochranu pečene v množstve 140 alebo 300 mg.
Čaj sa dá pripraviť aj z rastlinných častí, je však dobré vedieť, že silymarín je nerozpustný vo vode, takže je účinný ako čaj iba pri miernych ťažkostiach (napr. Kocovina).
Dávkovanie, vedľajšie účinky.
Sú známe iba mierne vedľajšie účinky ľu(predávkovanie môže spôsobiť nadúvanie alebo hnačky), takže sa dá používať s veľkou bezpečnosťou.
Skôr ako začnete užívať, poraďte sa so svojím lekárom!
O to viac, že silymarín môže ovplyvňovať spôsob, akým môžu byť použité niektoré lieky, napríklad určité antidepresíva, antikoncepčné prostriedky, antialergické lieky, lieky na zníženie hladiny cholesterolu alebo lieky na riedenie krvi.
Zdieľajte tento článok a podeľte sa s ním na Facebooku.
Nezabudnite dať LIKE na našu Facebook stránku, ak chcete vidieť nové články každý deň.
zdroj: www.tudasfaja.com/az-ev-gyogynovenye-igy-segit-lekuzdeni-a-majbetegsegeket