Vynikajúci recept na domáci, zdravý a nadýchaný chlebík bez droždia a vajec!

Chleba bez droždia a vajec? To snáď ani nie je možné, hovoríte si. Ale je! Už teraz si môžete urobiť domáci chlieb, ktorý je chutný, zdravý a to hlavne preto, že viete, čo si do neho dávate a urobíte si ho presne podľa vašich chutí.

Reklamy

Nepotrebujete ani droždie, s ktorým sa mnohým zle pracuje a ani vajcia. Nie je tam ani kypriaci prášok, iba jedlá sóda, tak ideme na samotný recept!

Ingrediencie

250 g hladkej múky
250 g celozrnnej hladkej ražnej múky (môžete použiť aj špaldovú)
lyžička soli
lyžička sódy bikarbóny
400 g kefíru alebo jogurtu
2 lyžice medu

ľubovoľné: vlašské orechy, semienka (slnečnicové, tekvicové, ľanové atď.), ďalšie orechy ako napríklad pistácie, sušené ovocie (figy, brusnice), syr (najlepšie chedar)

Postup na domáci chlieb

  • Zmiešajte obe múky, pridajte soľ a sódu bikarbónu a premiešajte.
  • Pridajte kefír alebo jogurt a med, nakoniec všetky ľubovoľné ingrediencie.

Pozor, ak ich zvolíte moc, možno budete musieť pridať kefír / jogurt, aby cesto šlo spojiť a príliš sa nesypalo. Spracujte cesto a vytvorte veľký bochník alebo napríklad dve podlhovasté baletky, tvar je na vás.

  • Potom chleba umiestnite na plech vyložený papierom na pečenie. Ak budete chcieť, môžete na ňom skúsiť urobiť nejaké ozdoby.

Vezmite ostrý nôž, namočte ho do vody a tvorte jemné rezy na povrchu chleba. Musia byť dosť hlboké, vytvorte napríklad klas.

  • Pečte pri teplote 180 stupňov asi 40 minút.
  • Chlieb kontrolujte a až sa vám bude zdať na povrchu akurát, radšej ho skontrolujte vnútri, má tendenciu sa nedopiecť, aj keď vám príde, že musí stopercentne byť. Vezmite špajľu a klasicky do chleba pichnite. Ak je suchá, je hotovo.
  • Nechajte vychladnúť a krájajte na plátky. Úplne výborný je s  tuniakovou alebo bryndzovou nátierkou a alebo len tak s maslom a pažítkou.

Dajte nám vedieť, ako vám tento domáci chlieb chutí.

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho so svojimi priateľmi.

Ak sa Vám článok páčil alebo ste sa dozvedeli niečo nové zdieľajte ho, alebo podporte Like-om. Čím viac zdieľaní, tým väčšia motivácia pre nás, písať dobré správy každý deň.

Napíšte nám komentár! Vaše názory sú vítane!

Reklamy