Každého kto si pestuje zeleninku, ovocie, bylinky či kvietky zaujíma ako sa o ne starať! Pre dobrú úrodu potrebujeme zdravú pôdu, samotné plodiny sa lepšiu ubránia škodcom, či hmyzu.
Nepoužívajte chemické prípravky, stavte na našu radu! Ako hnojivo a vynikajúci repelent proti hmyzu v záhrade poslúži kávová usadenina.
Tá je plná dusíkatých živín, ktoré rastliny potrebujú pre lepší rast i plnšie kvety. Je pritom len na samotnom záhradkárovi, aký spôsob umiestňovania kávovej usadeniny do záhrady zvolí. Kávovú usadeninu možno dávať do kompostu a takto ju neskôr spolu s ním zapracovať do pôdy. Ďalším spôsobom je vysýpať ju priamo k rastline.
Veľmi dôležitým faktom je informácia, že obsahuje draslík. Ten je základnou zložkou aj priemyselných hnojív, vďaka ktorým posilňuje kvety. Pri káve sa však nemusíte obávať akéhosi predávkovania.
Aby bola usadenina čo najviac účinná, nazbierajte si jej väčšie množstvo a nechajte následne poriadne preschnúť. Na to vám prakticky poslúži napríklad jemné sitko s menším okom. Následne ju rozsypte okolo koreňov rastlín. Ako sme spomenuli, najlepšie účinky spozorujete pri rastlinách uprednostňujúce humusové či kyslé pôdy. V záhrade sa tak viac bude dariť čučoriedkam, hortenziám či rododendronom.
Trápia vás na vašej záhradke rôzne druhy škodcov či slimáky?
Vďaka káve nemusíte zvoliť drastickú cestu ich zabíjania, pomôžete si ich vypudením.
Ako postupovať proti slimákom? Najlepšie je uvariť poriadne silnú kávu. Následne ju nechajte vychladnúť a nasprejujte na listy, pôdu, plody a záhony. Slimáky totiž doslova neznášajú na rozdiel od vás jej vôňu, preto sa listom s jej arómou vyhnú s dostatočnou rezervou. Alternatívou je použitie celých či namletých kávových zŕn, ktoré rozmiestnite na pôdu okolo záhonu.
Mravce – vedia narobiť veľkú neplechu!
Podobne ako pri slimákoch, ani mravce nepatria medzi kávičkárov. Ak ste teda dopili svoju šálku a neplánujete usadeninu použiť na kompost či hnojivo, určite ju neodhadzujte do koša. Schovajte si ju na prípad, že budete musieť bojovať proti tomuto hmyzu. Ak príde na tento problém, vysypte im ju do cesty prípadne priamo na ne. Budete milo prekvapení, ako sa ich rýchlo zbavíte. Podobne spokojní budete aj v prípade, ak sa vám mravce „nanominujú“ do pieskoviska.
Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho so svojimi priateľmi.
Ak sa Vám článok páčil alebo ste sa dozvedeli niečo nové – zdieľajte ho, alebo podporte Like-om. Čím viac zdieľaní, tým väčšia motivácia pre nás, písať dobré správy každý deň.
Napíšte nám komentár! Vaše názory sú vítane!