Toto sa stalo s mojím telom, keď som začala jesť vajcia každý deň: Takéto zmeny pocítite!

Žĺtky sú nezdravé. To je mýtus, ktorý ešte pretrváva. Hovorí sa, že žĺtok zvyšuje hladinu cholesterolu, čo vedie k zlému stavu organizmu.

Reklamy

Aspoň tak to kedysi tvrdili odborníci na výživu. Ako je tomu dnes?

Pravda je taká, že vajcia nie sú len zdrojom bielkovín, ale obsahujú aj pre srdce dôležité omega-3 mastné kyseliny. Obsahujú ale aj rad ďalších veľmi dôležitých živín.

Žĺtok jedného veľkého vajca obsahuje asi 186 miligramov cholesterolu. Z tohto dôvodu sa vždy hovorilo, že je potrebné sa konzumácii žĺtkov vyhnúť a jesť výlučne bielky. Dnes je to inak a odporúča sa konzumovať celé vajcia (ak vám to, samozrejme, lekár neodporučí inak).

Skutočnou hrozbou pre srdcia sú nasýtené tuky. Majú totiž nepriaznivý vplyv na hladinu cholesterolu v krvi.

Cholesterol z vajec je pre organizmus prospešný.

V našom tele produkuje testosterón, vďaka čomu máme viac energie a svalovej hmoty.
Štúdia vykonaná na University of Connecticut ukázala, že vaječný žĺtok znižuje hladinu zlého cholesterolu (LDL) . Podľa American Heart Association by sa denne malo konzumovať 300 mg cholesterolu (jedno vajce obsahuje 185 miligramov).

Toto sa ale odporúča predovšetkým ľuďom, ktorí majú normálnu hladinu cholesterolu v krvi. Nezabúdajte, že je potrebné poradiť sa s lekárom.

Dôležité je ako vajíčka pripravujete. Pokiaľ ich vyprážate vo veľkom množstve tuku a dáte si k nim aj slaninu, tadiaľto cesta zrejme nevedie a škodíte sami sebe a svojmu zdraviu.
Keď ich ale pripravíte zdravo (varenie natvrdo, alebo namäkko), všetko je v poriadku.

Keď budete jesť vajcia každý deň, výsledky sa rýchlo dostavia …

# 1 Zasýtia vás na dlhšiu dobu

Po konzumácii vajec sa rýchlo dostaví pocit sýtosti. To je spôsobené tým, že vajcia obsahujú veľké množstvo bielkovín a živín. Dať si ich na raňajky je úplne ideálne.

# 2 Sú pomocníkom pri problémoch s nedostatkom železa

Bolesti hlavy a únava sú príznakom nedostatku železa. Žĺtok je jeho bohatým zdrojom a má priaznivý vplyv na imunitný systém a metabolizmus. Naviac ešte viaže kyslík v krvi.

# 3 Dodávajú vitamíny

Štúdie ukázali, že keď nekonzumujeme vajcia, môžeme potom trpieť nedostatkom vitamínov A, E a B12. Tí, ktorí ich konzumujú pravidelne, prijímajú 10 až 20% kyseliny listovej, 20-30% vitamínov A, E a B12.

# 4 Nezvyšujú krvný tlak

Mnoho štúdií tvrdí, že neexistuje žiadna súvislosť medzi konzumáciou vajec a zvýšeným rizikom srdcových ochorení. Sú to práve nasýtené tuky (vo vyprážaných potravinách), ktoré spôsobujú problémy s krvným obehom.

# 5 Pomáhajú pri chudnutí

Vďaka vysokému obsahu bielkovín vás vajcia rýchlo zasýtia. Tiež urýchlia nárast svalovej hmoty a pomôžu spáliť kalórie.

# 6 Podporujú fungovanie mozgu

Cholín je živina, ktorá má priaznivý vplyv na vývoj mozgu u plodu, detí, a dokonca aj starších ľudí! Konzumácia vajec nám tiež zaistí dobrú pamäť.

Jedno vajce obsahuje 28% cholínu.

# 7 Chránia zrak

Riziko vzniku šedého zákalu sa vďaka konzumácii vajec značne znižuje. Pridáme aj špenát a brokolicu, ktoré obsahujú Luteín a Zeaxantín.

Majú pozitívny vplyv na náš zrak počas noci, chránia oči pred slnečným žiarením a znižujú riziko vzniku šedého zákalu až o 50%.

# 8 Sú zdrojom najkvalitnejších bielkovín

Bielkoviny sú základnou stavebnou zložkou nášho tela. Medzi ďalšie dôležité zdroje bielkovín patrí napríklad mliečne výrobky, mäso, strukoviny.

Vajíčka ale jednoznačne vedú.

# 9 Chráni naše kosti

Vajcia sú bohaté na vitamín D, ktorý je neodmysliteľnou zložkou pre zdravie kostí. Vitamín D podporuje vstrebávanie vápnika.

Štúdie preukázali, že vajcia by sa mali jesť pravidelne ako prevencia proti osteoporóze.

# 10 Zlepšuje kvalitu vlasov a nechtov

Aminokyseliny, síra a mnoho iných minerálnych látok a vitamínov majú pozitívny vplyv na kvalitu vlasov a nechtov. Urýchľujú aj ich rast.

Záver je taký, že vajcia sú chutné a zdravé. Je rozhodne dobré ich zaradiť do denného jedálnička.
Nezabúdajte ale, že by ste sa o tom predtým mali poradiť aj s lekárom.

Zdieľajte tento recept, Vaši priatelia si ho určite zamilujú.

Nezabudnite dať LIKE na našu Facebook stránku, ak chcete vidieť nové recepty každý deň.

zdroj: takprosto.cc

 

Reklamy